Wszystkie

Dlaczego mój pies nie chce jeść?

drukuj A A A
autor: ao, dm | 2012-03-30 (11:49)
Właścicielom czworonogów łatwo przychodzi rozpuszczanie psa smakołykami, gdyż cieszą się, że ich pupil ma dobry apetyt, wykonuje sztuczki za pożywienie oraz pięknie zjada całe porcje, które opiekun skrupulatnie dla niego przygotował. Jednak kiedy pies choć raz nieprzychylnym okiem spogląda na pełną miskę lub wręcz odmawia jedzenia - jesteśmy przerażeni, że dzieje się z nim coś złego. Przyjrzyjmy się, co może spowodować zmianę żarłoka w niejadka...

Brak apetytu oznacza chorobę?

Objawem wielu chorób jest brak apetytu. Do weterynarza należy się udać, jeśli pies jest osowiały, ma gorączkę, nie ma na nic ochoty, a brak apetytu trwa dłużej niż jeden lub dwa dni. Chory psiak niechętnie przyjmuje pokarmy nawet te „odświętne”, podawane z ręki. Niektóre psy cierpiące na niestrawność same robią sobie głodówki, nie należy ich wówczas zmuszać do jedzenia.

Wieje nudą

Nawet największy fan frytek i hamburgerów, który zjadałby te „pyszności” każdego dnia, w końcu miałby ich dość, nie mówiąc o skutkach zdrowotnych. Pies, który każdego dnia dostaje pełną miskę suchej, nieciekawej karmy, bez jakichkolwiek urozmaiceń, wkrótce znajdzie ciekawszą jadłodajnię w postaci kubła na śmieci, ulicznych resztek pożywienia lub blatów kuchennych. Trudno mu się dziwić, nikt z nas nie chciałby jeść do końca życia tylko słonych paluszków, nawet gdyby były dla nas pełnowartościowym posiłkiem. Sposób dostarczania psu pożywienia również nie jest bez znaczenia. Wyszukanie resztek wymaga użycia zmysłów, zaangażowania w poszukiwania, co dodaje atrakcyjności samej czynności i jest bliższe naturalnym zachowaniom psowatych.

Pożywienie świeże i wartościowe

Jeśli nasz ukochany czworonóg ma miskę zawsze pełną jedzenia, należy pamiętać, że nawet sucha karma traci świeżość i smak, zatem pies może być mniej chętny do zjadania takiego posiłku, zwłaszcza jeśli dostaje dodatkowe przekąski od domowników. Zrezygnowanie z wiecznie pełnej miski na rzecz wyznaczonych posiłków w ciągu dnia będzie bardziej ekscytujące dla psa, ponieważ będzie wyczekiwał na porę karmienia.

Gotowe pożywienie dla zwierząt jest dobrym rozwiązaniem jeśli nie mamy czasu, aby samodzielnie przygotowywać posiłki dla pupila, jednak starajmy się wybierać karmę o wysokiej jakości i jednocześnie smaczną. Opiekunom często wydaje się, że jedzenie pełnowartościowe nie smakuje psu, ponieważ nie zjada wszystkiego. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być fakt, że karmy takie są bardziej sycące, co powoduje zmniejszenie dziennej racji żywieniowej psa.
 
 
oceń
6
0
Podziel się
 

Opinie

Ocena: 0 [0]
~TS [2014-09-08 19:42]

Mój pies wyżeł niemiecki nie chciał jeść kaszy, makaronu ziemniaków, tylko suchą karmę, mięso, chleb z pasztetem. Było tak od dłuższego czasu tj. jak miał ok. 6 mies. do 12 mies. Od jednego poniedziałku nie jadł nic oprócz dwóch gryzów kaszy. Po sześciu dniach w niedzielę dałem mu o 8.30 miskę kaszy zmieszanej z mięsem na 20 min. Nie zjadł oprócz dwóch "gryzów". Miskę zabrałem. W poniedziałek o tej samej godzinie również na 20 min. to samo. zjadł tylko dwa gryzy. We wtorek miskę wylizał do gołej blachy, nie było ani jednego kruszka kaszy. Od tego czasu dostaje tylko na 20 min. i zje wszystko, zostawi tylko trochę czasami. Jak mówili starzy chrześcijanie "głodu i wszy".

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
saga-2002 [2014-05-20 18:51]

Tak ale może mój pies mieszka na poluima miske na polu a nie w kuchni imoże nie je suche karmy tylko resztki z obiadów itp. :/ i co teraz mam z nią zrobić co ???

odpowiedz

Ocena: 0 [2]
~cleo [2012-07-21 14:28]

najlepszą dietą dla psów jest karma BARF ( surowe mięso ) moje owczarki uwielbiają taką karmę i niem żadnych problemów żywieniowych, są zdrowe, wesołe i mają śliczną sierść

odpowiedz

Ocena: +1 [3]
~dlaczego? [2012-04-02 16:14]

Bo się za mocno wcześniej obżarł!!! Mój ma to samo.

odpowiedz

Co nowego na forum