Wszystkie

Jak wytresować psa, czyli nauka przez zabawę

drukuj A A A
autor: ao, dm | 2012-03-29 (09:50)
Marzenie o posiadaniu słodkiego psiaka drzemie w niemal każdym z nas. Zwłaszcza, że swoją przygodę zaczynamy zazwyczaj ze szczeniakiem, czyli najmilszym i najurokliwszym stworzeniem na świecie. Nic dziwnego w tym, że jego słodycz tłumi nasz zdrowy rozsądek. Często bowiem, wybierając daną rasę, zapominamy, że nie jesteśmy w stanie sprostać jej oczekiwaniom, czyli rozwijać naturalnych instynktów konkretnego czworonoga. Przez to skazujemy np. psy myśliwskie na polowanie na nasze obuwie, psy stróżujące na pilnowanie drzwi łazienki, a psy aportujące w najlepszym wypadku przyniosą panu kapcie. O ile pan tę zaletę doceni.

Istnieją jednak pewne sztuczki, które w większym bądź mniejszym stopniu, co tak naprawdę zależy tylko od nas, pozwolą na rozwijanie psich instynktów i jednoczesne kształtowanie psiego charakteru i egzekwowanie posłuszeństwa. A ta kwestia jest bardzo istotna zwłaszcza, że pies zrobi wszystko, by zaspokoić swoje potrzeby.

Warto pamiętać, że psi świat jest mało skomplikowany, a ewentualny problem pojawia się w ludzkim jego postrzeganiu, co zazwyczaj widzimy następująco: gdy psiak, wbrew naszej woli, wyrusza na polowania, my to nazywamy ucieczką. Gdy ostentacyjnie lub wrogo odnosi się do naszych gości, bo właśnie stróżuje, uznajemy, że jest agresywny. Namiętnie kopie dziury na działce, polując na gryzonie, to w naszym mniemaniu demoluje ogródek. Nie wspominając o składziku nie tylko naszego obuwia na psim posłaniu, bo zdobycz gdzieś trzeba zanieść.

Pies to bardzo inteligentne stworzenie i nie wymaga mocnej ręki, tylko tęgiej głowy właściciela. Trochę inwencji, wyobraźni i chęci spędzenia z czworonogiem wolnego czasu, bo zapewne każdy zakładał, że ten czas będzie mu potrzebny i sukces gotowy. A na dodatek, ile dobrej zabawy! Czasami można nawet sięgnąć po medal.

Sposobów na okiełznanie psa poprzez zabawę jest mnóstwo. Pierwsze kroki wspólnie najlepiej stawiać w domu, z jak najmłodszym psem. Mniejsza przestrzeń, mniej pokus, łatwiej ogarnąć szczeniaka. A do zabawy należy zachęcać wszystkich domowników, bez wyjątku. Jesteśmy przecież jednym stadem.

Przywoływanie

Zawsze odbywa się z nagrodą. Taką smakowitą. Przywołujemy na komendę „do mnie”. Bawimy się z psem w cokolwiek, a przywołujemy jak najczęściej, początkowo wręcz machając mu smakołykiem przed nosem. Dzięki takiej zabawie pies już zawsze będzie utożsamiał powrót do nas z czymś bardzo przyjemnym. I co ważne, przywołanie będziemy tak naprawdę ćwiczyć całe psie życie! Następnie kolejno można wprowadzać do gry komendy: siad, waruj, zostań, gdzie wystarczającym motywatorem do zabawy będziemy my i pachnące jedzeniem nagrody.

Poszukiwanie

To zadanie uwielbiane przez wszystkie czworonożne maluchy, zwłaszcza głodomory. Rozkładamy po mieszkaniu smakowite przekąski, a potem na komendę „szukaj” puszczamy psa, jednocześnie dając mu do powąchania jedną z takich smakowitości. Możemy początkowo nakierować szczeniaka, aż zrozumie, o co chodzi w grze. Większość psiaków w mig „łapie” jej zasady!
 
 
oceń
60
7
Podziel się
 

Opinie

Ocena: 0 [0]
~p [2014-05-19 14:38]
Ocena: -3 [5]
~stokłosa [2012-03-30 18:54]

A kto was psiarczyki nauczy higieny i wytresuje do zbierania psiego kału z chodników ?!! Tylko grzywna niemiłosierna was nauczy.Proponuję za niesprzątnięcie łajna mandat w wysokości 500zł i 10 godzin prac społecznych polegających na sprzątaniu psiego gnoju .

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

Ocena: -1 [1]
~/D [2013-11-04 15:33]

JAK

odpowiedz

Ocena: -1 [1]
~tresura [2013-11-01 01:54]

no moj byly tez chcial mnie wytresowac, za malo zajeta jednym dzieckiem, wtraca sie zrob drugie i co i po rozwodzie i ma teraz klopot z pozbyciem sie nadbagazu

odpowiedz

Ocena: +5 [15]
~sd [2012-03-29 13:33]

bzdury-rasa to tylko maska, gęba, każdy pies który ma odpowiednie zajęcia może byc normalny-najpierw troszkę wiedzy potem piszemy arytkuły

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

Ocena: 0 [8]
~WWW [2012-03-30 08:22]

NIE ODKRYLIŚCIE AMERYKI O TYM KAŻDY WIE KTO MA CZWORONOGA PISMAKI !

odpowiedz

Ocena: +2 [6]
~joanna [2012-03-30 02:52]

tylko bokserki ciesza sie calym cialem uwielbiam bokserzynki

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [6]
~zbewol [2012-03-29 23:57]

Tak sobie pomyślałem... pieski od ludzi róznia sie wieloma rzeczami: nie musza kończyć gimnazjum, pracować, uszczęśliwiają tylko swojego własciciela miłością. Nie biorą też za swe uczucie pieniędzy. Nie piszą też bzdur w internecie. Nie wiem tylko, czy mogą sie krzyżować z absolwentkami niektórych gimnazów.

odpowiedz

Ocena: 0 [8]
~jaki tam gość... [2012-03-29 16:58]

no pies to pies racja ale mózg i zdolności rasy to już inna sprawa...czuję że tu wypowiada się dużo znawców którzy maja psa, ale u sąsiada za płotem...

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: -1 [7]
~zbewol [2012-03-29 23:13]

Nie chcę być arogancki... dlaczego ktoś moze tyle napisac nie mając nic do powiedzenia? Zjadacze chińszczyzny?

odpowiedz

Ocena: +5 [9]
~Hela [2012-03-29 20:30]

zawsze myślałam, że co to tam mieć psa a tym bardziej wychować --> i co się okazało, że nie każdy się nadaję ... Na szczęście okazało się, że moja sunia jest bardzo mądra i wychowała sobie mnie tak jak jej to odpowiadało. A najlepsze jest to, ze NAUCZYŁA MNIE wstawać raniutko i utrzymywać porządek w domu :D

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: +11 [11]
~zbewol [2012-03-29 22:28]

Pies jest niemal żywym odzwierciedleniem swojego pana. Panem jest nie ten co wybierze sobie psa lecz ten, kogo pies sobie wybierze. Kiedyś zauważyłem u swojego byłego psa, ze zaczął mnie naśladować- pozycja podczas snu, ruchy głową podczas wyjazdu na spacer, nerwowość w niektórych przypadkach. Wyczuwał tez z kim nie chce rozmawiać na ulicy,- po zbliżeniu się takiej osoby do mnie warczał... nie wiem jak to odczytywał ale się nie mylił. Przeżył w wierności 14 lat. Zachorowal i mimo starań i prób leczenia padł. Wzięlismy więc labradorkę- oazę spokoju i mądrości. Jest wspaniała, śliczna i uwielbiana. Ma jednak ustanowione przez nas zasady. Szybko sie uczy. Ma juz ponad 8 miesięcy i mądrość kilkuletniego psa. ,,panią" jest nasza córka. Zanim nabyliśmy czworonoga- córa musiała zapoznać się z cechami i charakterem rasy. Pomagaliśmy jej wychowywać psa i chodzić na spacery. czasem tez wychodzimy ale wymagam od córki wyprowadzania psa bez względu na pogodę, jego karmienia i opieki nad nim. Czasem zaspana musi bidula iść na spacer... żal mi córki... jak chciała psa to go ma. To nie tylko dawanie smakołyków lecz opieka jak nad małym dzieckiem. Ostatnio coś mi się zdaje, ze sunia zaczyna sobie wobec córki za dużo pozwalać... narazie obserwuje i koryguję. Pies musi bowiem szanowac swojego pana. Musi go słuchać. Jak przerasta go rozumem- staje się agresywny i robi co chce.

odpowiedz

Ocena: +35 [69]
~amigo [2012-03-29 14:26]

sprawdzić kto jest wierniejszy pies czy żona wystarczy zamknąc żonę i psa na noc w garażu i zobaczyć rano kto się ucieszy na nasz widok pies czy żona jak sądzicie?

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

Ocena: +10 [10]
~zbewol [2012-03-29 19:57]

Z psem pracuje się podobnie jak z dzieckiem. Trzeba uczyć, przypominać i wpajać zasady. Po roku lub 2 nasz pupil bedzie okazem madrości. Ważna jest tez atmosfera w jakiej się wychowuje. Psy są wspaniałymi psychologami, ciągle obserwuja nas i wyciągaja wnioski. Gdy wyczuja u nas słabość z pewnościa to wykorzystają. Mam wiele lat do czynienia z psami i śmiem twierdzić, że mozna z labradora zrobić psa groźniejszego niz rotweiler a z tego drugiego potulnego aniołka. Jak ktoś chce mieć psa niech sobie zarezerwuje dużo czasu na jego naukę oraz rozpatrzy zerwanie wielu znajomości- wiele osób nie toleruje psów.

odpowiedz

Ocena: +2 [6]
~mike [2012-03-29 17:28]

fajny artykuł, ale po co autor pisze o jakimś "obedience". Dla kogo to jest artykuł ? :)

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: +13 [15]
~selka [2012-03-29 13:13]

Jakbyś tyle zarabiał(a), to nie siedziałbyś przy necie reklamując jakiś tam "durny" przeznaczony dla naiwnych portal, tylko byś konsumował swoje "wielkie" :-) zarobki.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Co nowego na forum