Wszystkie

Najczęściej popełniane błędy w wychowaniu psa

drukuj A A A
autor: ao, dm | 2012-03-22 (10:02)
Socjalizacja to bardzo złożony proces. Jak sama nazwa wskazuje, w socjalizacji chodzi o zdobycie przez osobnika danego gatunku umiejętności pozwalających na życie w grupie społecznej, do której przynależy. Psowate dziko żyjące przez cały proces przyswajania zachowań społecznych są pod opieką swoich pobratymców, natomiast psiaki żyjące z człowiekiem przeważnie trafiają do nowego, ludzkiego domu w wieku ośmiu tygodni, czyli w trakcie kształtowania umiejętności społecznych. Taki stan rzeczy nieco komplikuje sytuację, ponieważ to na nas spada odpowiedzialność za psią edukację. Na jakie błędy socjalizacyjne powinniśmy uważać, decydując się na szczeniaka?

Brak kontaktu z innymi psami

Szczenięta, które są izolowane od innych psów, mają poważne problemy z komunikowaniem się z własnym gatunkiem oraz samokontrolą w relacji pies - pies, co w efekcie przeważnie prowadzi do konfliktów. Brak wiedzy o tym, jak odczytywać sygnały wysyłane przez innego psiaka niejednokrotnie prowadzi do potyczek. Szczeniak wychowujący się z rodzeństwem, minimum do siódmego tygodnia życia, zyskuje „psią” tożsamość, a umożliwienie mu kontaktu z innymi psami, w różnym wieku i różnej postury, wzbogaci jego społeczne umiejętności.

Kontakt z tymi samymi osobami

Kiedy psiak ma zaledwie trzy tygodnie jest przyciągany przez wszystko, co nowe w jego życiu. Owa ekscytacja trwa zaledwie do piątego tygodnia, dlatego ważne jest, aby dobry hodowca wykorzystał odpowiednio ten czas, gdy szczenię znajduje się pod jego opieką.
Zainteresowanie nowościami nie zniknie z dnia na dzień, ponieważ faza przyciągania trwa aż do dwunastego tygodnia życia psa. Należy pamiętać, że w szybkim tempie będzie wzrastała nieufność, bowiem socjalizacja przejdzie płynnie w drugą fazę, tak zwaną fazę ucieczki i strachu. Zanim to nastąpi, cały ten czas powinnyśmy wykorzystać na zaznajomienie psa z jak najbardziej urozmaiconą grupą ludzi. Oczywiście nie za jednym podejściem! Ciągły kontakt z tymi samymi osobami oraz brak pozytywnych doświadczeń z innymi ludźmi może wywołać wiele niepożądanych skutków.

Częstym efektem braku właściwej ludzko-psiej socjalizacji jest lęk przed konkretnym typem osób, na przykład przed mężczyznami z brodą lub w weterynaryjnym kitlu.

Jak pies z kotem

Wspomniana faza przyciągania osiągająca maksimum w piątym tygodniu życia psa jest idealnym momentem na zaznajomienie szczeniąt nie tylko z ludźmi, ale również z innymi gatunkami, takimi jak kot, królik, kura... i wiele innych. Psy wchodzące w relacje z innymi gatunkami zwierząt uczą się sposobów komunikowania z nimi i życia w konkretnej wielogatunkowej społeczności. Dlatego psy, które od początku swojego życia wychowywały się na wiejskim podwórku, gdzie chadzało wiele stworzeń, są w stanie żyć z nimi w harmonii, mimo swych pierwotnych instynktów. Socjalizacja z innymi gatunkami w późniejszym wieku jest możliwa, jednak przebiega wolniej i nie jest tak efektywna, gdyż w porównaniu z fazą przyciągania psiak niechętnie przywiązuje się do innych zwierząt.

Dźwięki, widoki, zapachy, dotyk...

Psy uczą się również wtedy, gdy nie wpływamy na nie swoim działaniem. Ich mózgi są stymulowane przez dźwięki, zapachy, przedmioty, których dotykają oraz rzeczy, które widzą. Jeśli zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby wzbogacać doznania ukochanego pupila, tym lepiej. Jednak wszelkie nasze działania powinny być przemyślane i stopniowo wprowadzane w życie, bowiem zbyt wiele bodźców może wyrządzić takie same szkody, jak ich brak. Należy pamiętać, że przyzwyczajenie psiaka do bodźca jest możliwe, jeśli będzie to bodziec, który jest powtarzany, o stopniowo zwiększanym natężeniu, a szczenię ma swobodę w zbliżaniu się do źródła bodźca bez przymusu. Jeśli nie zapewnimy psiakowi takiej możliwości, spodziewajmy się w przyszłości bojaźliwych zachowań.

Pies właściwie poddany procesowi socjalizacji jest szczęśliwym zwierzęciem, dla którego wizyta u weterynarza czy podróż autobusem nie stanowi problemu. Każdy odpowiedzialny właściciel czworonoga za punkt honoru obiera sobie stworzenie w psiej głowie pozytywnych skojarzeń ze wszystkim, co nas otacza.

Patrycja Mroszczyk/akoCzy powinno się kastrować psa? - podyskutuj na FORUM ULUBIEŃCÓW

JESTEŚMY NA FACEBOOKU - DOŁĄCZ DO MIŁOŚNIKÓW ZWIERZĄT!

10 mitów dotyczących zwierząt

Jak nauczyć fizyki swojego psa?

 
 
oceń
24
3
Podziel się
 

Opinie

Ocena: +1 [1]
~kingaa95 [2012-03-26 14:49]

mój się właśnie boi mojego taty, bo jak go wzielismy to mial 4 miesiace a ten chodowca byl jakis dziwny i mozliwe ze bił je bo podobno jak go rodzice kupowali to podszedl on do suczki tych szczeniakow z pasem i ich reakcja byla jakby byly bite. wiec moze ma negatywne skojarzenia z męzczyznami tylko co zrobic teraz by je zmienic. co prawda teraz juz jest lepiej ale i tak jak zobaczy mojego tate to obserwuje go uwaznie a gdy sie ruszy to ucieka i szczeka...

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

Ocena: +11 [13]
~moniacwa17 [2012-03-25 10:31]

jak nie wiecie jak wychować psa obejzyjcie sobie Cesara Millana na National Geografic Channel w piątki chyba o21 leci. a w niedziele jest powtórka coś około 13. ja to oglądam i wiele się nauczyłam.

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

Ocena: +1 [5]
~ewitka [2012-03-26 13:40]

strasznie wyczerpujacy artykol......smiechu warte heeeeeeeeeeee kto to pisze heeeeeeee

odpowiedz

Ocena: +3 [5]
~Dor [2012-03-26 13:38]

Ja mojego psiaczka broniłam przed strofowaniem go przez męża gdy robił na panelach kałużę. Nie żałuję bo jest pieskiem czystym, prosi siusiu, kupę. I chyba go zaraz zgniotę z miłości!:)))))

odpowiedz

Ocena: +1 [3]
~fifi [2012-03-26 11:14]

malego szczeniaczka bierze sie w 9-12 tygodnia zycia..najlepiej wtedy juz same jedza ...nie czekac az szczeniaczek bedzie starszy to jest najwiekszy blad ,,[ircia53@wp.pl]...

odpowiedz

Ocena: +2 [8]
~Ja [2012-03-25 10:55]

a ja mam kota ;>

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: +3 [5]
~a [2012-03-25 13:48]

a mojego pieska śmiało można nazwać Niszczyciel, 6 ta para klapek plus martensy- zniszczone , rozszarpane na strzępy...

odpowiedz

Ocena: +5 [13]
~Krzysiek [2012-03-25 12:40]

Beznadziejny artykuł i zupełnie bez sensu. Psa bierze się od hodowcy w 7 tygodniu życia i pewnie później też.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: +2 [6]
~Clara Veritas [2012-03-25 12:46]

A które błędy można popełniać to już nie napisali ???

odpowiedz

Ocena: +7 [9]
~wyraz [2012-03-25 11:56]

bym się skupił na kontakt z innymi zwierzętami szczególnie relacja pies-pies. W Polsce to jest dramat.... 80% albo 90% właścicieli psów nie potrafi tego ogarnąć i jeszcze zwalają winę na wychowane psy

odpowiedz

Co nowego na forum