Wszystkie

Twój pies goni własny ogon? To choroba!

drukuj A A A
autor: ao | 2012-09-03 (14:08)
Pupil kręci się w koło, próbując złapać swój własny ogon. Myślisz, że to zabawa, tymczasem może to być objaw ZOK – czyli zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych, znanych lepiej pod nazwą nerwicy natręctw. Taką diagnozę postawił zespół fińskich naukowców po przeprowadzeniu szeregu badań.

Na ZOK cierpi większość z nas, zazwyczaj nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Łagodne formy tego zaburzenia objawiają się drobnymi nawykami czy „dziwactwami”. I choć najczęściej mają one niegroźną formę – jak na przykład niechęć do stawania na łączeniach płyt chodnikowych, to czasem ich nasilenie sprawia, że podporządkowujemy natręctwom niemal całe swoje życie. Drobiazg zamienia się w koszmar.

Zaburzania obsesyjno-kompulsywne występują nie tylko wśród ludzi. Jak się okazuje - cierpią na nie również zwierzęta. Najczęstsze objawy to gonienie własnego ogona czy kół jadących samochodów. Teraz badanie nietypowych psich zachowań może stanowić nadzieję na leczenie dla milionów kobiet i mężczyzn, którzy cierpią na poważne psychiczne zaburzenia.

Niektóre rasy, takie jak bullterier czy owczarek niemiecki, są szczególnie podatne na występowanie psychicznych schorzeń. To właśnie ich zachowanie doprowadziło naukowców do odkrycia, że genetyka w występowaniu nerwic odgrywa dużą rolę. Po serii badań okazało się także, że wpływ na występowanie natręctw ma także dieta. Psy, które częściej dostawały zróżnicowany pokarm zawierający dużo witamin, rzadziej wykazywały objawy nerwic. Z kolei natręctwa częściej występowały u zwierząt, które były zbyt wcześnie oddzielone od matki lub miały z jej strony niedostateczną opiekę.

Naukowcy chcą teraz dokładnie zbadać, jak niektóre witaminy i składniki mineralne w diecie człowieka mogą pomóc cierpiącym na ZOK. Odkrycie tych zależności u psów może bardzo pomóc w badaniach nad analogicznym schorzeniem u ludzi.

W eksperymencie przeprowadzanym przez fińskich naukowców wzięło udział prawie 400 psów. Głównie były to bulteriery, miniatury bulterierów, owczarki niemieckie i Staffordshire Bull Terriery.

Od psów pobrano próbki krwi, a ich właściciele wypełnili ankietę na temat swoich pupili. Kwestionariusz zawierał pytania dotyczące różnych zachowań, pochodzenia psa, jego życia zarówno w okresie szczenięcym, jak i dorosłego. Właściciele musieli ocenić także osobowość psów w oparciu o pytania zawarte w kwestionariuszu.

Badaniem objęto psy, które goniły swój ogon codziennie przez kilka godzin, czworonogi, które robiły to kilka razy w miesiącu, jak również zwierzęta, u których nigdy nie zauważono takich zachowań.
 
 
oceń
3
1
Podziel się
 

Opinie

Ocena: -2 [2]
~KKD [2014-11-04 09:41]

Czy można dostać ksero tego PROJEKTU dogpsych? Chociaż raczej obstawiam, że kolejny pismak - analfabeta funkcjonalny nie potrafi znaleźć właściwego słowa na angielski wyraz "project" i PROJEKT po prostu nie istnieje. No bo jak ZAPROJEKTOWAĆ odkrycie czegokolwiek?

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~nick [2014-02-20 18:34]

Witam to prżecież to jest sprzęt taki któryś czyjiś

odpowiedz

Co nowego na forum