Wszystkie

W Polsce ptaki zwiastujące już wiosnę

drukuj A A A
autor: ao | 2013-03-11 (10:33) zrodlo
Na rozlewiskach Biebrzy (Podlaskie) pojawiły się ptaki zwiastujące wiosnę, wśród nich pierwsze stada wędrujących masowo o tej porze roku gęsi - wynika z obserwacji Biebrzańskiego Parku Narodowego i organizatorów turystyki nad Biebrzą.

Widać już też żurawie - poinformował PAP Artur Wiatr z Biebrzańskiego Parku Narodowego. Dodał, że sezon na wiosenne przeloty gęsi dopiero się rozpoczyna. "Są na razie forpoczty".

Wiosenne i jesienne migracje ptaków to nad Biebrzą prawdziwy raj dla miłośników zwierząt i fotografii, widać wówczas tysiące różnych gatunków ptaków, część z nich jedynie zatrzymuje się w wędrówce na odpoczynek i pożywienie. Wiosną gęsi migrują na północ Europy.

Zdjęcia ptaków znad Biebrzy zaobserwowane w ostatnich dniach przez organizatorów turystyki można już zobaczyć m.in. na portalach społecznościowych. Marzec to czas wycieczek na rozlewiska na podglądanie wielotysięcznych stad gęsi. Apogeum tych wędrówek ma w tym roku przypadać na 15-25 marca. Już widziano nad Biebrzą gęsi gęgawy, gęsi białoczelne i zbożowe.

Aura w ostatnich dniach w Podlaskiem jest zimowa. Na rozlewiskach Biebrzy jest jeszcze lód. Łatwo więc na nim wypatrzeć, np. wydry.

Bagna Biebrzańskie są największym obszarem bagienno-torfowiskowym w Polsce. Biebrzański Park Narodowy, który chroni te mokradła, ma powierzchnię ponad 59 tys. hektarów. Bagna Biebrzańskie są ostoją dla wielu rzadkich gatunków ptaków wodno-błotnych. To doskonałe miejsce na odpoczynek w czasie wiosennych długich ptasich wędrówek.

PAP/kow/ bno/ako

Czy z alergii na koty można się wyleczyć? - sprawdź na FORUM ULUBIEŃCÓW

JESTEŚMY NA FACEBOOKU - DOŁĄCZ DO MIŁOŚNIKÓW ZWIERZĄT!

Udomowienie zwierząt

Jak wychować idealnego psa?

 
 
oceń
10
0
Podziel się
 
Zapytaj na forum

Kategorie

Opinie

Ocena: +1 [1]
~ja [2013-03-12 06:59]

Pogodę określa sie po zachowaniu natury , ale leczenie naturalnymi metodami to jest złe , ciekawe dla czego tak sie ogłupia społeczeństwo ?

odpowiedz

Ocena: 0 [2]
~znafca [2013-03-12 06:51]

eee tam, w PiSie ptactwa pelny kurnik, a odwilzy wcale nie widac

odpowiedz

Ocena: -1 [1]
~Ornitolog [2013-03-12 06:41]

Jestem Ornitologiem i mój wielki ptak nigdzie nie poleciał na zimę, a jak tam wasze wróbelki???

odpowiedz

Ocena: +3 [3]
~Hmmm [2013-03-12 06:38]

A nie tak dawno jak wczoraj na WP obwieszczano marcową zimę stulecia.

odpowiedz

Ocena: +1 [1]
~Dymczak [2013-03-12 06:34]

Bzdura!! 28-go lutego słyszałem na "Polach Wilanowskich"(Warszawa) skowronka,który tez zwiastuje wiosnę; I CO ????!!!

odpowiedz

Co nowego na forum