Zdrowie i uroda

Rasy najbardziej i najmniej pracochłonne

drukuj A A A
autor: Ewa Grabowska, dm, ao | 2012-01-05 (12:29)
Wielu przyszłych właścicieli psów przy wyborze rasy kieruje się zwykle impulsem. Rzadziej kupno szczeniaka poprzedzone jest szczegółowym rozeznaniem „psiego rynku”. Po pewnym czasie okazuje się, że pies, na którego się zdecydowaliśmy – aby przypominał przedstawiciela swojej rasy – wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych, a co za tym idzie należy mu poświęcić bardzo dużo czasu.

Trzeba zdawać sobie sprawę, że nie ma psów „bezobsługowych”. Nawet tym, które sprawiają takie wrażenie, należy poświęcić sporo czasu, aby ich sierść oraz skóra były zdrowe i zadbane.

Najprościej rzecz ujmując, psy poszczególnych ras możemy podzielić na trzy grupy pod względem ilości zabiegów pielęgnacyjnych i trudności pielęgnacji: psy łatwe w pielęgnacji, średnio trudne i trudne.

Krótkowłose linieją cały rok

Do pierwszej grupy tradycyjnie możemy zaliczyć psy ras krótkowłosych. Będą do nich należały m.in. dobermany, rottweilery, labradory, mopsy, boksery, buldogi, shar pei, bassety itp. Łatwość pielęgnacji w przypadku tych psów nie oznacza jednak, że ich toaletę w ogóle możemy sobie darować.

Paradoksalnie psy o krótkim włosie należy dość często szczotkować i wyczesywać martwy włos. Ich przypadłością jest ciągłe linienie, trwające w zasadzie przez cały rok. Walka z krótkimi, twardymi i kłującymi włoskami, które wbijają się w olbrzymich ilościach w dywany, wykładziny, obicia meblowe oraz ubrania, jest ciężka i wymaga systematyczności. Im częściej będziemy psa szczotkować, tym mniej fruwających włosów w domu.

Starajmy się używać szczotek z dość twardego włosia. Za ich pomocą nie tylko usuniemy martwy włos, ale także oczyścimy sierść i skórę. Do plusów należy fakt, iż w przypadku tych psów czynność szczotkowania jest każdorazowo dość krótka. Często wystarczy kilka minut, aby przywrócić sierści blask i usunąć martwe włosy.

Nie przesadzać z kąpielami

Kąpiele w przypadku przedstawicieli tych ras także nie będą nas zbytnio absorbować. Wykonujemy je sporadycznie, głównie wówczas, kiedy nasz piesek w czymś się wybrudzi lub zaczyna wydzielać nieprzyjemny zapach. Suszenie po kąpieli także nie zajmie dużo czasu.

 
 
oceń
4
1
Podziel się
 

Opinie

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!

Co nowego na forum