Birmański

drukuj A A A
wielkość : Średni/Duży
typ futra : Półdługie
kraj pochodzenia : Francja
charakter: Spokojny i zrównoważony. Lubi zabawę z dziećmi, ale niekiedy potrzebuje chwili tylko dla siebie. Bywa zaborczy.

Szafirowooki, „święty” kot w białych skarpetkach.

Pochodzenie

Pochodzenie rasy kot birmański do dziś pozostaje tajemnicą. Prawdopodobnie brytyjscy podróżnicy przywieźli do Anglii parę okazów z birmańskiej świątyni Lao-Tsun. Wśród tamtejszych mnichów panowało przekonanie, że po śmierci ich dusza wciela się w kocie ciało. Być może legenda miała tylko ułatwić sprzedaż kotów birmańskich. Rasę zaplanowano zgodnie z zasadami dziedziczenia. Uzyskano ją dzięki francuskiemu programowi hodowlanemu krzyżówek: europejskich kotów krótkowłosych, syjamów i persów. W latach 1959-1960 koty birmańskie zostały przywiezione do USA, a następnie do Wielkiej Brytanii, gdzie oficjalnie zatwierdzono rasę. Do dziś jest ona wysoko ceniona.

Wygląd

Dzisiejszy kot birmański jest muskularnym, silnym osobnikiem o gęstej, jedwabistej sierści, którego przednie łapy zakończone są "rękawiczkami", a tylne "butami". Charakteryzuje się szeroką głową, pełnymi policzkami, okrągłymi, nieco skośnymi oczami o szafirowej barwie oraz ciemnobrązowymi, zaokrąglonymi na końcówkach uszami. Jego ogon wieńczy wspaniały pióropusz.

Warto wiedzieć

Kot birmański to doskonały myśliwy. Jego sierść należy szczotkować raz w tygodniu, w okresie linienia – codziennie.oceń
4
2
Podziel się
 

Opinie

Ocena: +1 [1]
~madzik [2015-11-04 19:43]

Jestem zakochana w kocie birmańskim, 23 grudnia jadę z córką po odbiór małego Xabiego, piękny prezent pod choinkę i Święta w nowej rodzinie już spędzi, ach nie mogę się doczekać

odpowiedz

Ulubieńcy Tv