Bullterier

drukuj A A A
fotka wysokość: : 43- 53 cm
waga: : 19 - 34 kg

Przypominający gladiatora angielski bullterier znany jest ze swej wielkiej siły, zwinności i odwagi. Rasa powstała w Wielkiej Brytanii, gdzie prowadzono selekcje pod kątem waleczności w starciu z innymi psami na ringu. Dzięki mocnej budowie ciała i muskulaturze te zgrabne i energiczne psy o bystrym, zdecydowanym i inteligentnym spojrzeniu wywierają naprawdę duże wrażenie. Jak można się spodziewać są doskonałymi psami obronnymi. Z natury agresywne w stosunku do innych psów, nie powinny być trzymane z innymi zwierzętami.

Szata i umaszczenie

Mimo często używanego określenia „Biały rycerz” bullteriery mogą mieć różne umaszczenie: pręgowane, rude, czarne i trójbarwne. Brak ograniczeń wzrostu, a średnia wysokość ciała to od 43 do 53 cm. Masa ciała od 19 do

Budowa

Psy o mocnej budowie, muskularne, proporcjonalne. Charakterystyczny profil głowy nie pozwala pomylić bulteriera z innymi terierami typu Bull.

Charakter i zachowanie

Bulterier jest zrównoważony, dający się podporządkować, żywy i bystry, lecz często uparty. Jest wesoły, ale nie nadpobudliwy. Wbrew powszechnej opinii jest pojętnym uczniem lecz niezależny charakter utrudnia pracę z psem. Swym wyglądem wzbudza respekt, nierzadko obawę. Jest wyjątkowo przyjazny ludziom, choć należy socjalizować go z innymi zwierzętami od szczenięcia. Lubią dzieci, lecz zabawy powinny odbywać się pod kontrolą.

Wykorzystanie:

Początkowo hodowane jako szczurołapy, później wykorzystywane do walk psów oraz polowań na niedźwiedzie (w większej grupie). Psy te są bardzo wyczulone na ogień, według niektórych źródeł alarmowały w wioskach o pożarze. Obecnie są głównie psami rodzinnymi. Bulteriery dobrze czują się w psich sportach, takich jak agility czy flyball. Szczególnie nie poleca się szkolenia obronnego, gdyż z racji na wrodzoną porcję agresji psa, nieumiejętnie przeprowadzony kurs może skończyć się poważnymi problemami.

Klasyfikacja FCI:

Grupa III, Sekcja 3, nr wzorca 11.oceń
4
0
Podziel się
 

Opinie

Ocena: +3 [3]
~bulik [2013-10-04 15:17]

mam tego wspaniałego szczurka w domu. jest jak nasza mała córeczka (mamy dziecko) żadna rasa nie dorówna właśnie bullterierom :)

odpowiedz

Ocena: +10 [10]
~gosc [2012-01-13 23:45]

Mialam kiedys bullteriera. Zachowywal sie jak czlowiek, wydawal takie dzwieki jakby mowil. Spal z nami w lozku i nie bylo sposobu aby ulokowac go na swoim legowisku mimo, ze bylo rownie wygodne. Zaczynal spanie na swoim ale w nocy kladl sie miedzy nami w takiej pozycji jako dziecko. To byl kochany psiak niestety mocno schorowany i zszedlbyl w wieku 6 lat.

odpowiedz

Ocena: +8 [8]
~gosc [2012-01-13 23:39]

Mialam bullteriera, byl jak czlowiek, prawie mowil. Wydawal takie dzwieki jakby slowa. Spal z nami w lozku i nie bylo sposobu aby ulokowac go na swoim miejscu, ktore bylo rownie wygodne. Zaczynal spanie na swoim a w nocy kladl sie miedzy nami jak dziecko.

odpowiedz

Ulubieńcy Tv