Foksterier krótkowłosy

drukuj A A A
fotka wysokość: : 38- 41 cm,
waga: : 7- 8 kg

Foksterier gładkowłosy jest starą brytyjską rasą wyhodowaną do polowań na lisy, która radzi sobie dobrze także z królikami i szczurami. Tropiąc lisy w norach lub na ziemi umie wypłoszyć je z kryjówki, znalezionej przez psy gończe, i zabić. Obecnie foksteriery są trzymane przede wszystkim do towarzystwa, jednak nadal drzemie w nich dawny ogień i instynkty łowieckie przodków. Niezawodne do polowań w norach, „Foksy”, jak się je zdrobniale nazywa, są silnymi małymi pieskami, o mocnym kośćcu i dużej sile zawartej w drobnym ciele. Dzięki szybkości i wytrzymałości, połączonej z harmonijną budową ciała, idealnie nadają się do swojej roli małego psa myśliwskiego.

Szata i umaszczenie

Przeważa biel, najczęściej spotykane są biało-brązowe, biało-czarne, rzadziej trójkolorowe czy też wyłącznie białe. Pręgowanie oraz czerwone i bursztynowe oznaki są niepożądane. Włos powinien być prosty, dość twardy, gęsty, przylegający do ciała. Brzuch i wewnętrzna strona ud nie mogą być gołe (u osobników dorosłych).

Charakter i zachowanie

Uwielbiają ruch i są zawsze gotowe do zabawy, którą może być zwykłe baraszkowanie na trawniku. Świetnie tępią szkodniki domowe. Wytrzymałe, o niespożytych siłach, foksteriery gładkowłose poruszają się zwinnie i mają reakcje szybkie jak błyskawica. Czyste i grzeczne w domu, nie są na ogół hałaśliwe, chyba, że podejrzewają obecność osoby niepożądanej, o czym natychmiast dają głośno znać.

Wykorzystanie:

Pies myśliwski, tropiący, płochacz.

Klasyfikacja FCI:

Grupa III, Sekcja 1, numer wzorca 12oceń
2
0
Podziel się
 

Opinie

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!

Ulubieńcy Tv