Jamnik szorstkowłosy

drukuj A A A
fotka wysokość: : 27 cm,
waga: : 11,8-12,4 kg

Większe jamniki hodowano przede wszystkim na borsuki, natomiast odmiany miniaturowe - do polowań na króliki. Jamniki szorstkowłose powstały prawdopodobnie jako wynik krzyżówki jamnika gładkowłosego, sznaucera i dandie dinmont teriera.

Szata i umaszczenie

Standardowe i miniaturowe jamniki szorstkowłose mają krótką, twardą, szorstką szatę, całkowicie odporną na niekorzystne warunki atmosferyczne. Siwo brązowa szata, krzaczaste brwi i broda, oraz pełen wdzięku żartobliwy wyraz pyska są cechami charakterystycznymi tej przemiłej rasy.

Budowa

Jamnik to pies o bardzo krótkich nogach, wydłużonym tułowiu, zwartej sylwetce i szlachetnej w kształcie głowie o bardzo krótkich nogach, wydłużonym tułowiu, zwartej sylwetce i szlachetnej w kształcie głowie

Charakter i zachowanie

Śmiałe, niepokorne i wyjątkowo odważne, jamniki szorstkowłose są doskonałymi małymi psami myśliwskimi lub stróżami domu. Niełatwo zawierają przyjaźnie, ale gdy uznają kogoś za przyjaciela, są mu wierne przez całe życie. Mogą być nieco uparte i nieufne, a nawet obrażalskie, jednak równie szybko zamieniają się w psiego klowna, zabawiając rodzinę i przyjaciół wesołymi żartami. Miniaturowe jamniki szorstkowłose to inteligentne, pełne życia, rozsądne, małe psy o silnej osobowości i własnym zdaniu. Są oddanymi i wdzięcznymi towarzyszami.

Wykorzystanie:

Pies myśliwski, towarzyszący

Klasyfikacja FCI:

Grupa IV Sekcja 1oceń
5
0
Podziel się
 

Opinie

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!

Ulubieńcy Tv