Wszystkie

W fokarium w Helu przyszły na świat dwie foki szare

drukuj A A A
autor: ao | 2012-03-08 (08:47)
W nocy z wtorku na środę w fokarium prowadzonym w Stacji Morskiej w Helu przyszły na świat dwie młode foki szare. Niebawem powinna urodzić jeszcze jedna z samic mieszkających w fokarium. Za dwa lub trzy miesiące młode zostaną wypuszczone do Bałtyku.

„Właśnie trwa badanie świeżo urodzonych fok, w tym ważenie, mierzenie i określanie płci” – powiedział PAP w środę Marcin Gawdzik, pracownik Stacji odpowiedzialny za kontakty z mediami.

Jak wyjaśnił Gawdzik, ojcem obu małych fok a także trzeciej, której narodziny są oczekiwane, jest 25-letni Bubas – jedyny dojrzały płciowo foczy samiec przebywający w Stacji w Helu. Z kolei matkami urodzonych już zwierząt są Ewa i Unda Marina.

W zgodzie z tradycją, która nakazuje nazywanie fok urodzonych w kolejnych latach imionami zaczynającymi się na kolejne litery alfabetu, oba urodzone właśnie młode oraz spodziewane dopiero trzecie, otrzymają imiona zaczynające się na literę „L”.

Maluchy spędzą w helskim fokarium od dwóch do trzech miesięcy. Przez pierwsze trzy tygodnie będą się nimi opiekować matki. Po tym czasie samice foki szarej pozostawią młode i maluchami zajmą się opiekunowie ze Stacji, pod których pieczą foki przejdą specjalny trening, przygotowujący do życia w naturze.

W maju lub czerwcu zwierzęta urodzone w helskim fokarium zostaną wypuszczone na wolność - do Bałtyku. Będą to już kolejne młode foki, które trafią do morza w ramach prowadzonego przez Stację od 2002 roku projektu reintrodukcji fok szarych na południowym wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Projekt ten ma na celu m.in. odtworzenie lokalnych kolonii tego gatunku, niegdyś licznie występujących u naszych brzegów.

Od lat w opiece nad fokami Stacji w Helu pomaga organizacja WWF Polska. Przed rokiem zakupiła ona dla Stacji USG pozwalające na badanie przebywających w fokarium zwierząt. To właśnie m.in. dzięki temu sprzętowi wiadomo, że jeszcze jedna foka spodziewa się potomka.

WWF realizuje także projekt Błękitny Patrol, w którego ramach od stycznia 2010 roku wolontariusze mieszkający wzdłuż wybrzeża Bałtyku, prowadzą monitoring plaż, opiekują się fokami znalezionymi nad morzem, a – jeśli zachodzi taka potrzeba, zawiadamiają pracowników Stacji.
 
 
oceń
0
1
Podziel się
 
Zapytaj na forum

Opinie

Ocena: +1 [1]
~Turysta [2012-04-13 00:55]

A cóż to za niedorzeczne pomysły, aby w dobie zagrożeń, jakie stwarzają foki dla ryb, człowieka i środowiska jeszcze je rozmnażać i wypuszczać do morza ?! Ktoś postradał rozum ?

odpowiedz

Co nowego na forum