Opiekunowie: Fundacja Kocia Dolina

Kiedy najlepiej wysterylizować kotka?

drukuj A A A
autor: Agnieszka Hejenkowska, dm | 2007-10-04 (16:54) zrodlo
Kiedy najlepiej wysterylizować kotka? Ile to kosztuje?Sterylizację kotek wykonuje się po pierwszej rui. Jest to najlepszy czas, ponieważ wówczas mamy pewność, że kotka jest już dorosła i można wykonać zabieg. Jeśli jest to kolejna ruja kotki, należy odczekać, aż ruja się skończy i niezwłocznie umówić termin sterylizacji z lekarzem weterynarii.

Zwyczajowo przyjmuje się, że kotki sterylizuje się w wieku ok. 8-9 miesięcy, jednak nie każda kotka ma pierwszą ruję w tym okresie. Zdarza się, że osiąga dojrzałość płciową później bądź wcześniej.

Podobny zabieg u kocurów nazywany jest kastracją. Wykonuje się go w momencie osiągnięcia przez kota dojrzałości płciowej, czyli kiedy zacznie znaczyć teren. Następuje to ok. 6-7 miesiąca życia, jednak podobnie jak w przypadku kotek – u każdego kocura dojrzałość płciowa jest osiągana w innym momencie. Ceny zabiegów są bardzo różne w różnych miastach. Sterylizacja to koszt ok. 100-150 zł, kastracja – 60-100 zł.

Jeśli kocur już zaczął znaczyć teren, wówczas należy jak najszybciej umówić się z lekarzem weterynarii na zabieg kastracji. W przeciwnym razie nasze mieszkanie będzie miało stałą, nieprzyjemną woń, której niestety przez jakiś czas nie można się pozbyć. Zabieg kastracji to standardowy zabieg, który wykonuje większość lekarzy weterynarii.
 
 
oceń
2
1
Podziel się
 

Opinie

Ocena: 0 [0]
~Meg [2012-11-28 00:07]

Zdaje się że artykuł nie jest zbyt rzetelny. Kastracji oraz sterylizacji można poddać zarówno kotkę jak i kota, ale są to dwa różne zabiegi!

odpowiedz

Co nowego na forum