Co w sieci szczeka i miauczy

Gdzie w Polsce żyje najwięcej rysiów?

drukuj A A A
autor: kl, dm, ao | 2010-11-04 (14:51)
Lasy Podkarpacia, głównie Bieszczad, Beskidu Niskiego oraz pogórzy: Dynowskiego i Przemyskiego, są największym w kraju siedliskiem rysia - poinformował w czwartek rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, Edward Marszałek.

"W południowo-wschodniej Polsce żyje ponad 200 rysiów. Należą do zwierząt, które widuje się niezmiernie rzadko. Ich tropy można czasami spotkać tylko w dzikich, niedostępnych śródleśnych kotlinach" - powiedział Marszałek.

Ryś jest gatunkiem rzadkim, objętym rygorystyczną ochroną. Częściej pojawia się w niższych partiach gór, w pobliżu siedzib saren, które są głównym obiektem jego polowań. Sporadycznie atakuje jelenie.

W przeciwieństwie do innych drapieżników, nie preferuje padliny. Woli mięso świeżo upolowane. Jest drapieżnikiem z rodziny kotów. Ma brązowoszarą skórę w czarne cętki, na końcach uszu pędzelki czarnych włosów. Jego długość dochodzi do 130 cm, długość ogona do 31 cm.

W Polsce, choć mniej licznie, rysie występują również w Puszczy Białowieskiej i Tatrach. Sztucznie zasiedlono je też w Kampinoskim Parku Narodowym. Oprócz rysia na Podkarpaciu bytują żbiki. Są mniejsze od rysia. Leśnicy szacują, że w regionie jest około 200 żbików.

PAP/kyc/ hes/ krf/

Kiedy zacząć szkolenie psa? - podyskutuj na FORUM ULUBIEŃCÓW

JESTEŚMY NA FACEBOOKU - DOŁĄCZ DO MIŁOŚNIKÓW ZWIERZĄT!

10 mitów dotyczących zwierząt
 
 
oceń
8
2
Podziel się
 
 

Opinie

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!

Co nowego na forum